Jan 082015
 

Kristīne Liepiņa   Noraugoties uz bērnu rotaļlietām bērnu mantu veikalos, dažreiz pārņem izbrīns – kā tādas vispar ļauj pārdot? Tomēr, tas jau ir cits stāsts, jo mūsu patērētājsabiedrībā morāles nav un veikalos pārdod to, pēc kā ir pieprasījums, vienalga, vai tā ir saindēta pārtika, alkohols, cigaretes, kaitnieciskas grāmatas, vai degradējošas rotaļlietas! 

Monstru lelles kā reāli līķi, zārki, kapličas, svečturi un cita bēru atribūtika:

Angry birdi tulkojas kā dusmīgie putni, kas jau pēc sejas ir dusmīgi, es pat teiktu ļauni un biedējoši un spēles jēga ir šaušanā ar putniem pa zaļo cūkas galvu !!! Lieki piebilst, ka putns saskaroties ar cūku un vēl dažādiem šķēršļiem iet bojā, iespaidīgi izšķaidoties pa sienu kā tomāts (vismaz tajā versijā, ko es redzēju, tā tas bija, putns uzsprāga asinīm šķīstot pa gaisu) !  Bet pie tā, ko bērni lasa, skatās, ar ko nodarbojas, vai spēlējas,!!! Vai tad tiešām mums jāpievelkas pie primitīvā, netīrā, neglītā, perversā, ļaunā ?

Bērni jau nevar zināt, kas ir labs, kas slikts, ja vecāki par to viņiem nepastāsta !!! Bērns spēlējas ar to, ko mēs viņam nopērkam, skatās tās multfilmas, kuras mēs viņam ieslēdzam, lasa grāmatas, kuras mēs paši viņam ieliekam rokās … 

Kad bērnam, kurš fanoja par dusmīgajiem putniem, izstāstīju, ka putniņam sāp un ka īstenībā putniņš nomirst un viņa vairs nav, bērns pamatīgi aizdomājās par to … un ziniet, ko viņš pēc brīža man teica ? Es rīt dārziņā pastāstīšu arī citiem bērniem, ka putniņš īstenībā mirst, jo viņi noteikti to arī nezina !!! Ir jaukas mīkstās dusmīgo putnu mantas, bet diemžēl, tās aiz sava pūkainā jaukuma slēpj citu informatīvo zemapziņas kodējumu …

Un šis jau manā skatījumā ir zemākais punkts, kur esam nolaidušies – Andruss Kivirehks “Kaka un pavasaris”

Kāda bērna mamma raksta:

Mans bērns no bibliotekas atnesa grāmatu ar dīvainu nosaukumu “kaka un pavasaris”. Ja grāmatai būtu cits nosaukums, es arī neiedomātos to lasīt. Šī ir viena no sešām grāmatām (katrai vecuma grupai ), kas ir jāizlasa bērnu žūrijas pasākumā.
Grāmatas saturs nošokēja. Kā var izdot , apstiprināt un nepamanīt, izplatīt, dot lasīt bērniem visā Latvijā kaut ko tik šausmīgu. Manuprāt grāmata par Rūtu -Rihardu un Kārli -Karolīnu ,ko paldies Dievam izdevās aizliegt ieviest skolās un bērnudārzos , bija tikai “ziediņi”.
Skolotājas nelasa to ko liek lasīt bērniem un nav informētas par tā saturu. Skolā gribēju noskaidrot ko domā sociālā pedagoģe, kuai ir psihologa izglītība. Vai 9-gadīga bērna smadzenes spēj izturēt tādu “kanalizācijas atkritumu” daudzumu ? Cik kaitīgu ietekmi tas var atstāt nākotnē ? Vai tā neskaitās emocionāla vardarbība pret bērniem? Sociālā pedagoģe nebija lasījusi šo gara darbu. Bet sarunā iejaucās cita skolotāja. Viņa pateica, ka skola par to neatbild, atbild bibliotēka un ja grāmata ir apstiprināta , tātad to drīkst lasīt un ja man tā nepatīk varu to nelasīt.

Daži fragmenti no grāmatas:

Nakts vidū Karolīna pēkšņi pamodās. Viņai gribējās čurāt. Karolīna izrāpās no gultiņas sāka meklēt naktspodu. Tas, kā parasti , bija zem gultas . Karolīna pastiepa roku lai izvilktu podiņu , bet tas iespīdējās . Pēc mirkļa no poda izstiepās briesmīga zaļa roka ar izplestiem pirkstiem un gariem nagiem .Roka tikai auga un auga , beidzot tā stiepās ārā no gultas apakšas.” Vecomāt !”iekliedzās Karolīna. “‘Vecomāt nāc tūlīt šurp”. Meitene vēroja zaļos pirkstus , kas līda arvien tuvāk, un aizšķērsoja tiem ceļu ar spilvenu.

Uz dzīvojamās istabas sienas ar asinīm bija uzrakstīts : “Melns suns un sātana zarnas”‘.Karolīnai bija tikai pieci gadi, bet viņa jau tīri labi prata lasīt. Paldies spokam starp citu. Viņa cītīgi lasīja visus vārdus, ko spoks ar asinīm bija uzrakstījis uz sienas . Un vingrināšanās taču padara par meistaru.
Karolīna atvēra kārbu . Tajā bija sīciņš stilba kauls , kas sprausloja asiņainas putas un pīkstēja smalkā balstiņā…
Patiesi , košļenes acis bija sarkanas un ļaunas . Tad viņa nokrakšķot atvēra platu muti un ierēcās briesmīgā balsī.
Bille katru dienu līda  zem gultas tās (zeķes kurās bija ola) apraudzīt .Zeķes sarada ar viņu un ļāva papaijāt. Arī tētis bieži palīda zem gultas .
“Eu!” kāds vannā iesaucās . Katrīna izbijās tā,ka nolikās garšļaukus. Ārprāts , kautkas liels un zaļš tupēja vannā un trīcēja  katrīna bailīgi palūrēja un tad pazina tēti. Katrīna ātri iztīrīja zobus un iekāpa vannā. Pidžamma bija pilnīgi slapja , bet tētis mierināja , ka tas nekas. “Krokodili dzīvo pilnīgi zem ūdens, tikai galvas virspusē”, viņš pamācija Katrīnu.Tā viņi guļ un gaida, kad varēs kādu apēst.”Katrīna piespiedās pie vannas dibena. Ūdens bija silts. Izrādās , ļoti patīkami spēlēt krokodilu. “Klusu , nāk mammma!”čukstēja tētis un iegrima dziļāk ūdenī.
Ēriks uzzīmēja tīģeri kam no mutes karājās laukā gara mēle, lai būtu smieklīgāk , tīģeri izkrāsoja rozā un mēli zilu.
Ansis gribēja rāpties lejā no egles , bet netika…Pielidoja raibs dzenis un sāka kalt anša dibenu.
Pienene atkal nosarka ,bet bija ar mieru. (pienene sāka dzīvot kopā ar kaku)…un katru dienu samīļojās daudzas reizes , daudz biežāk nekā zvirbuļi.
Vannā Pontu(suns) smilkstēja un izmisīgi spārdījās ,nagi pret vannas dibenu skrabēt skrabēja. Mamma viņu berza ar sūkli……mugura bija dzeltena ,bet ausu galiņi pilnīgi sarkani … http://www.tvnet.lv/izklaide/gramatas/42…

PAR TO, KO LASA UN AR KO SPELĒJAS MŪSU BĒRNI, IR ATBILDĪGI PIEAUGUŠIE UN VECĀKI PIRMĀM KĀRTĀM !!!

Ko mēs viņos šodien ieliksim, to dabūsim pretī rīt !!! 

Un man tiešām žēl, ka vecāki to nesaprot, ka ļauj skatīties vardarbīgas, neko neizsakošas multenes bez morāles, ka pērk rotaļlietas, kas sit, šauj, nogalina, dara pāri, degradē … šīs mantas neattīsta ne līdzcietību, ne žēlsirdību, ne cieņu, ne mīlestību pret līdzcilvēkiem, dzīvniekiem, augiem, darbu, dzimteni … šīs mantas savā būtībā ir tukšas, parazīti, kas izsūc dvēseli jau agrā bērnībā …

Bērna vecumā, mēs viņiem formējam dzīves uztveri, vērtības, morāli, ētiku un tikumību … ko jūs gribat sagaidīt no viņiem, ja jūs ieliekat zemapziņā kodu ar šādām normām !!! Bērns mācās no pieaugušajiem un pieņem par normu visu, ko tie tam piedāva un vecāki ir tie, kas novelk robežas !!!

Atcerieties, mēs šodien programmējam mūsu rītdienu …

Raksts tiek publicēts pamatojoties ar LR Satversmes 100. pantu, kā arī lai aizsargātu LR Satversmes 110., 112., 115. un 116. pantu.

  2 Responses to “Ar kādām rotaļlietām rotaļājas tavs bērns?”

  1. Manuprāt, raksts skaidri demonstrē, ka daži vecāki savā intelektā un pasaules uztverē netiek līdzi laikam. Konservatīvisms, konservantīvisms, snobisms…
    Otrkārt, daži vecāki šādi parāda, ka neuzticas savu bērnu intelektam un problēmrisināšanas spējām. Tās ir manas domas. Katra iepriekšējā paaudze šausminās par nākamo. Jā, jo mēs mīlam savus bērnus. Bet mīlēt arī nozīmē uzticēties.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.